după o ceremonie de deschidere efervescentă și distractivă, Jocurile Asiatice au început într-un mod minunat, pe măsură ce sportivii implicați și-au început activitățile respective spre gloria medaliei de aur.

Jocurile Asiatice sunt în curs de desfășurare după o ceremonie de deschidere spectaculoasă. Stanley Chou / Getty Images

cu toate discuțiile de pre-competiție făcute, o serie de concurenți au avut puțin timp să probeze atmosfera Incheon, deoarece au fost împinși direct pentru a concura în diferite discipline. Și cu 36 de sporturi de probat și 439 de medalii de aur de câștigat, a existat o mulțime de acțiuni stelare de probat în prima zi a Asiad 2014.

iată rezumatul dvs. despre modul în care au fost câștigate primele medalii în ziua 1 și principalele povești de la începutul a ceea ce urmează să fie un joc captivant în Incheon.

Chung Sung-Jun / Getty Images

Jitu Rai a fost vedeta spectacolului în ziua de deschidere a Jocurilor Asiatice, luând aur pentru India în competiția de Pistol cu aer de 50 de metri. Trăgătorul Indian a rezistat provocării vietnamezilor Hoang Phuong Nguyen și Wang Zhiwei, care au terminat pe locul doi și, respectiv, pe locul trei, pentru a lua titlul.

Rai a venit în asta pe spatele unei medalii de argint la Campionatele Mondiale la ultima sa ieșire competitivă și a prezentat o formă excelentă aici pentru a posta un scor final de 186,2 în ceea ce a fost un concurs minunat luptat.

câștigătorul medaliei de aur a fost încântat să termine pe un astfel de câmp de înaltă clasă, pe Times Of India:

am vrut să câștig acest aur prost și am fost sub multă presiune. Competiția de aici a fost chiar mai mult decât în Jocurile Commonwealth-ului sau în Campionatul Mondial.

sunt fericit că mi-am putut îndeplini dorința.

comentatorul indian de cricket Harsha Bhogle a adus un omagiu afișajului Rai:

și nu a fost singura medalie câștigată de indieni la împușcare, deoarece Shweta Chaudhry a obținut prima medalie a națiunii la Jocurile din proba de Pistol cu aer de 10 metri, disciplină câștigată de chinez Zhang Mengyuan, Jung Jee-Hae din Coreea de Sud luând argint.

Chaudry (dreapta) a depășit nenumărate probleme pentru a câștiga medalia de bronz. Chung Sung-Jun / Getty Images

ceea ce a făcut bronzul lui Chaudhry și mai impresionant a fost faptul că a trebuit să-și schimbe arma înainte de acest eveniment; unele probleme la vamă i-au lăsat arma originală ținută izolată timp de trei zile, pe vremuri din India.

China dominantă în ziua deschiderii

pentru al patrulea an consecutiv, chinezii au luat medalia de deschidere a jocurilor, deoarece Guo Wenjun, Zheng și Zhou Qingyuan au câștigat evenimentul feminin de 10 metri cu Pistol cu aer. Trio-ul a câștigat cu cinci puncte de la Taipei-ul chinez, cu trio-ul din Mongolia luând medalia de bronz.

și pentru Zhang s-ar dovedi a fi o zi specială în plus, deoarece tânăra de 24 de ani a câștigat a doua medalie de aur a zilei la disciplina individuală.

Zhang a eșantionat gloria în echipă și în disciplinele individuale. Lee Jin-man/Associated Press

a fost primul dintr-un ambreiaj de medalii de aur pentru China în ziua 1 a jocurilor, deoarece națiunea a stabilit un precedent pozitiv pentru restul competiției, cu câteva performanțe excelente în diferite discipline. Într-adevăr, bărbații au ocupat centrul atenției la scurt timp după aceea, deoarece Pang Wei, Pu Qifeng și Wang Zhiwei au produs un afișaj excelent pentru a oferi Chinei un alt aur și câștigă în filmările din ziua 1.

ulterior, China este cea care se află în fruntea clasamentului medaliilor la sfârșitul zilei 1, iar dacă concurenții țării continuă să performeze cu o asemenea Dominație distinsă, este dificil să vezi că orice națiune se apropie de a se potrivi cu Medalia lor.

Start de aur pentru gazde

Brendon Thorne / Getty Images

Lee Ha-sung a luat prima medalie de aur din Coreea de Sud a jocurilor din ziua 1, ieșind victorioasă în changquan masculin. El a înregistrat un scor de 9,71 puncte pentru a-l pune în fața lui Macao Jia Rui și Daisuke Ichikizaki din Japonia, care a obținut 9,69 și respectiv 9,67 puncte.

un concurent Changquan în acțiune la Jocurile din 2010. Richard Heathcote / Getty Images

urlat de mulțimea de acasă la Ganghwa Dolmens Gymnasium, Lee—care s—a calificat în finală pe poziția a noua-a produs un afișaj aproape impecabil pentru a oferi Coreei de Sud prima medalie de aur la wushu la Jocurile Asiatice timp de 12 ani.

Lee a spus că mulțimea a ajutat să joace un rol important în victoria sa, per johnhapnews.co.kr:

am simțit tensiunea potrivită. Când spectatorii coreeni au aplaudat și au înveselit, am fost foarte pompat.

mi-am spus că nu ar trebui să fiu prea prins în rezultat. Am vrut doar să dau tot ce am mai bun.

și suporterii de acasă s-au trezit sărbătorind pentru a doua oară în ziua 1, deoarece echipa sud-coreeană a revendicat medalia de aur și în proba de dresaj. Au înregistrat un scor de 71.737 de puncte pentru a termina în fața Japoniei și Taiwanului, care au ocupat locul doi și respectiv al treilea.